KAHRAMANMARAŞ GÖKSUN İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Göksun Anadolu Lisesi Erasmus Projesi

Göksun Anadolu Lisesi Erasmus Projesi

KUZEY ATLANTİK OKYANUSUNUN KIYISINDAN OLA

 

   

02-05-2016

  17-23 Nisan tarihleri arasında, Okuldaki şiddetin sanat, edebiyat ve sporla önlenmesine yönelik Erasmus+ projemizin ulusötesi 4. toplantısı için Porkekiz’ın en büyük ikinci kenti Porto’ya seyahat ettik. Toplantıya proje ortaklarımız olan ev sahibi Portokiz’den Liberato ve Jose, Yunanistan’dan Thanos ve Alexia, Göksun Anadolu Lisesi olarak da okul müdürümüz Duran AYCI, proje koordinatörü Litvanyadan Zulfija ve öğretmen arkadaşı Irana hanımın katılımlarıyla toplantımızı gerçekleştirdik. Erasmus+ Programı sayesinde okyanus kıyısı insanlarının kültürlerini, yaşam şartlarını, eğitim yaklaşımlarını öğrenme fırsatını elde ettik. Değişik dillerin, farklı milletlerin ve bireysel farklılıkların çatışma ortamı yaratmak yerine uyum içerisinde bir arada bulunabileceği ve bu durumun en büyük zenginliklerden biri haline dönüştüğünü gözlemleme fırsatını elde ettik. Toplantı esnasında farklı bakış açılarının rengârenk bir mozaik olduğunu her paylaşımımızda bir kez daha fark ettik.

      Toplantının ilk gününden itibaren proje çerçevesinde bu zamana kadar yapılmış etkinliklerin neler olduğu tek tek ele alındı. 2014-2016 yıllarını kapsayan proje etkinliklerimizin tamamına yakınının gerçekleştirildiği; bazı etkinliklerin ise projenin sonlanmasıyla hayata geçirilebilecek küçük alt bölümler olduğu görüldü.n büyük zenginliklerden biri haline dönüştüğünü gözlemleme fırsatını elde ettik. Toplantı esnasında farklı bakış açılarının rengârenk bir mozaik olduğunu her paylaşımımızda bir kez daha fark ettik.

      Vila Pouca de Aguiar kasabası, Okulu ve Portekiz hakkında söylemeden geçemeyeceğimiz birkaç şeyi şöyle sıralayabiliriz. Portekiz’in en büyük iki kentinden biri olan Porto, devasa tesisleri ile sadece ülkenin değil aynı zamanda Avrupa’nın ve Kuzey Atlantik Okyanusu kıyı ülkelerinin de yurtdışına açılan en büyük kapılarını barındırıyor. Şehir ismini liman kenti anlamına gelen “Port” kelimesinden alıyor. 1800 yıllarda yaşayan denizcilerin, deniz ulaşımında kullandıkları gemi ve rotalar günümüz deniz taşımacılığına ve maceraperestliğine etkisinin tarihi kitaplarda yer aldığını gördük.

      Teknolojik gelişmelerin yakından takip edildiği, şehirleşmenin tüm doğaya yayıldığı, insan iletişiminin en samimi seviyede olduğu batı Avrupa’nın küçük bir kasabasında bir hafta geçirmek öğretmenlik deneyimimize yeni ve farklı boyutlar kazandırdı bizlere. Toplantımızın bir bölümünde Turizm Meslek Lisesinde ülkemizi öğrencilere tanıtma imkanımızı en iyi şekilde değerlendirdik. 

      Dünya medeniyetlerine damga vuran ılıman ülkenin sıcak insanlarını kısaca anlatmak uzun bir yazıyı hak ediyor. Her muhabbetimizde, attığımız her adımda, tattığımız her bir yemekte Türkiye ile benzer durumların varlığına şahit olduk. Göksun Anadolu Lisesi olarak bu kısa toplantıda yeni tecrübeler ile daha kaliteli bir eğitim-öğretim hizmeti verme imkânını yaşayarak elde ettik. Obrigado kartalların küçük yuvasında yaşayan samimi insanlar.

 

İbrahim GÖKÇEK

(Göksun Anadolu Lisesi İngilizce Öğretmeni)

Pınarbaşı Mahallesi Kekilli Ahmet Caddesi No74 - 0 344 714 30 40

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.